Home produkty / e-shop Konopné otruby Konopné otruby BIO, 500 g
SUM Hemp Bran Powder Organic 500 g / SUM Konopné otruby BIO 500 g

Konopné otruby BIO, 500 g

TERAZ SUPER CENA! Veľké ekonomické balenie! Excelentný zdroj nerozpustnej vlákniny a bielkovín, ale aj minerálov (železo, horčík, mangán, meď, fosfor) a kyseliny listovej (vitamín B9).
5,80 €
(cena s DPH)
Výživové údaje:
(na 100 g výrobku)
energia: 1201 kJ / 293 kcal
tuky: 9 g (z toho: nasýtené mastné kyseliny: 1 g)
sacharidy: 2 g (z toho: cukry: 2 g)
vláknina: 66 g
bielkoviny: 18 g
soľ**: 0,16 g
** bez prídavku soli. Soľ je obsiahnutá v potravine len v dôsledku prirodzene sa vyskytujúceho sodíku.

minerály: železo 11,0 mg / 79%*; fosfor 466 mg / 67%*; horčík 248 mg / 66%*; meď 1,40 mg / 140%*; mangán 9,70 mg / 485%*;
vitamíny: kyselina listová 150 μg / 75%*
* denné referenčné príjmy vitamínov a minerálnych látok (dospelí).
Zloženie:
hrubý konopný prášok* (konopné otruby).
* = bio, z ekologického poľnohospodárstva
Krajina pôvodu:
EÚ / Kanada
Popis produktu

ČO TO JE?

Konopné otruby je vlastne hrubý konopný prášok s vysokým podielom vlákniny z obalu semienka. Po vylisovaní oleja zo semienka sa výlisok zomelie na celozrnnú múku a preosievaním sa získa hrubšia zložka múky s vysokým obsahom vlákniny.

ČO OBSAHUJÚ?

Hlavne nerozpustnú vlákninu, ale aj vysoký obsah komplexných bielkovín, minerálov (železo, mangán, fosfor, horčík, meď). Veľmi dobrý zdroj vitamínu B9 – kyseliny listovej.

JE NEROZPUSTNÁ VLÁKNINA LEPŠIA AKO ROZPUSTNÁ?

Áno aj nie. Oba typy vlákniny sú potrebné, ale fungujú inak. V dnešnej dobe je veľmi populárna hlavne rozpustná vláknina, ktorá prudko zväčšuje svoj objem už v tenkom čreve a tak vyvoláva pocit nasýtenia, preto je súčasťou mnohých diét na chudnutie. Nemá však také čistiace schopnosti ako nerozpustná vláknina a rizikom môže byť aj to, že do seba absorbuje okrem vody aj potrebné minerály a vitamíny. Na vylučovanie stolice pôsobí ako piest. Nerozpustná vláknina naopak jemne dráždi steny hrubého čreva a tak vyvoláva prirodzené peristaltické vzťahy. Preto je veľmi vhodné, aby bol príjem oboch typov vlákniny vyvážený.

PREČO ICH KONZUMOVAŤ?

Vláknina je všeobecne akceptovaná ako prospešná pre tráviaci trakt, podieľa sa na čistení hrubého čreva, absorpcii toxických látok zo stravy a metabolizmu. Nenahraditeľný pomocník pri boji so zápchou, pretože podporuje prirodzené sťahy čriev. Výborná súčasť stravy pri detoxikácii organizmu, či chudnutí alebo redukčných diétach. Dostatočný príjem vlákniny je vynikajúcou prevenciou pred rakovinou hrubého čreva ako aj pred rôznymi srdcovo-cievnymi ochoreniami alebo inými civilizačnými ochoreniami.

A AKO ICH ZARADIŤ DO JEDÁLNIČKA?

Najjednoduchšie zamiešať 1-3 lyžičky do teplej vody a vypiť hocikedy, pred alebo po jedle. Alebo pridať pár lyžíc do múky pri pečení, zamiešať do műsli, jogurtu, kaše, pomazánky a pod. Extra vlákninová bomba napr. do ovocného alebo zeleninového koktejlu.

Náš tip: zmiešajte s makom a môžete použiť na prípravu posýpky na buchty či rezance.

KAŽDÝ DEŇ?

Áno, najlepšie každý deň aspoň 1-2 lyžičky, teda pokiaľ nemáte vo vašej bežnej strave dostatočný podiel vlákniny (to znamená, že konzumujete minimum celozrnných výrobkov, málo zeleniny a pod.). Dospelý človek potrebuje približne 20g vlákniny denne, konopné otruby sú tak excelentným zdrojom. V dnešnej priemyselnej strave je nerozpustná vláknina obsiahnutá minimálne. Ale keď už nie pravidelne, tak aspoň po ťažkom, napr. vyprážanom či veľmi mastnom jedle to určite oceníte – aj keď oveľa lepšie pre vaše zdravie by bolo sa takýmto jedlám vyhýbať...